Gyermekkorom Képes Bibliájából Illés (más néven Éliás) próféta volt az egyik kedvenc szereplőm. De hát melyik kisfiú ne rajongana valakiért, akinek imájára a vízzel lelocsolt áldozati oltár is lángra lobban, és akiért tüzes szekeret küld az Úr, hogy az égbe repítse? Nem akarom az egész történetet elspoilerezni: akit érdekel, jöjjön el a Müpába január 29-én, ahol Felix Mendelssohn Éliás című oratóriumát adja elő a Magyar Rádió Ének- és Zenekara.
Most az az epizód érdekes számunkra, amikor a próféta az országot sújtó aszály idején egy özvegyasszonnyal találkozik. Itt pedig adjuk át a szót forrásunknak, a Királyok első könyvének (1Kir 17:10—16, a SZIT bibliafordítása):
Megszólította és azt mondta neki: „Hozz nekem egy kis vizet korsóban, hadd igyam!” Amikor elment hozni, utánaszólt: „Hozz egy harapás kenyeret is!” Azt felelte: „Amint igaz, hogy a te Istened él: nincs sütve semmim, csak egy marék lisztem van a szakajtóban meg egy kis olajam a korsóban. Épp azon vagyok, hogy rőzsét szedjek, aztán megyek és elkészítem magamnak és fiamnak. Megesszük, aztán meghalunk.” Illés azonban így válaszolt neki. „Ne félj! Menj, s tedd, amit mondtál; csak előbb csinálj belőle egy kis lángost, aztán hozd ki nekem; magadnak és fiadnak csak utána készíts. Mert azt mondja az Úr, Izrael Istene: A szakajtó ne ürüljön ki, a korsó ne apadjon el addig, amíg az Úr esőt nem hullat a földre.” Elment hát és úgy tett, amint Illés mondta. S volt mit ennie, neki is, fiának is. A szakajtó nem ürült ki, és a korsó nem apadt ki az Úr szava szerint, amelyet Illés által hallatott.
Házasságokban, régi együttélésekben ismerős lehet a jelenség: az egyik fél rendszeresen megtapasztalja, hogy a tej sosem fogy ki a hűtőből, az üresen hagyott sótartó pedig csodálatos módon újratölti saját magát. Nem azt mondom, hogy ez történt itt is, csak azért lehet, hogy az özvegy szempontjából kicsit másként hangzott volna a történet...
A leírás nagyon megihletett, különösen hogy épp benne vagyok az Éliás zenéjében. Megpróbáltam hát itthon rekonstruálni a nevezetes kenyeret. Két dolog tűnhet szembe: az egyik az, hogy kovászra nyilván nincs szükség hozzá, hiszen különben Illés valószínűleg nem akarná megvárni, amíg az asszony elkészíti. (A kovász egyébként is a szükségtelen halogatás szimbóluma: pészah idején a kovásztalan kenyér arra emlékezteti a zsidókat, hogy az egyiptomi menekülés idején sem volt idő megvárni, amíg megkel a tészta [1] – a kovászt én is nehezen várom ki, szóval ezzel egyébként teljesen együtt tudok érezni.)
A másik furcsaság a történetben a lángos kifejezés, amely kellemes balatoni asszociációkat hordoz. Az eredetiben עגה szerepel, ez forrásom [2] szerint „kövön sütött lapos kenyér”. Tudniillik a bibliai időkben többek között úgy sütöttek kenyeret, hogy egy agyaggal bélelt gödörben tüzet raktak, majd amikor a burkolat átmelegedett, félrekotorták a parazsat, a kilapított tésztát pedig az agyaglapon sütötték meg [3]. Kemencém sajnos nincsen a lakótelepen, szóval a hatást pizzakővel igyekeztem utánozni.
A kenyér és olaj mellett vizet és egy kis sót is raktam a tésztába (csak akadt az is az özvegy házában). A Királyok első könyve pontos receptet nem kínál, így egy gyerekeknek szóló oldalról szedtem ötletet [4]. Először kívül megégett, belül nyers lett, aztán másodjára már elhittem a leírásban lévő 200°C-os sütési hőmérsékletet, azzal egész jó (főleg ahhoz képest, hogy az eredeti biztos csupa korom volt).
A végeredmény humusszal nagyon finom — azt hinnénk, hogy ez anakronizmus, de egyesek szerint már az ószövetségi Rut könyvében (2:14) is humusszal kínálja Boáz az asszonyt (pedig a fordításban “ecet” szerepel) [5]. Mondhatjuk a héber közmondással, hogy a család kapkodta, mint a friss zsemlét (נחטף כמו לחמניות טריות) [6]. Ajánlom tehát kipróbálásra, arra vigyázzunk csak — ha nincsenek ószövetségi próféta ismerőseink — hogy legyen otthon minden hozzávaló!
[1] https://zsido.com/miert-nem-tudtak-kivarni-a-zsidok-amig-megkel-a-kenyeruk-mindent-a-kovaszrol/
[2] https://www.biblicalcyclopedia.com/A/ash-cake.html
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Israelite_cuisine#Bread_making
[4] https://www.kidfrugal.com/2017/01/feeding-elijah-widow.html
[5] https://humus101.com/EN/2006/10/10/6/
[6] https://he.wikiquote.org/wiki/%D7%A4%D7%AA%D7%92%D7%9E%D7%99%D7%9D_%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%9D